تبلیغات
معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

مقایسه سه كهكشان ارتباطی

دكتر طباطبایی به نقل از دانیل بورستین در كتاب دنیای واژگون ، می گوید: "دوران بیان شفاهی " طولانی ترین زمان را شامل می شود كه در آن فقط بیان شفاهی و نقل سینه به سینه وجود داشت . پس با پیدایش حروف الفبا و قدرت نگارش در " دوران انتشارات و نوشتارهای چاپی " امكان شكستن زمان و امكان محتوای بیان فراهم شد . در این مرحله هر كتابت بیشتر جنبه ی فردی و خصوصی داشت و مخاطب یك مكتوب ، فردی خاص بود . به علاوه ویژی ها و سلائق نویسنده در كتب خطی دیده می شد . با ظهور صنعت چاپ و انتشار كتاب ، نسخ خطی كه در تملك فردی خاص بود ، كالایی مصرفی شد . دگرگونی های ناشی از این تحول انقلابی عظیم بود و عاملی مهم در پیشرفت علم و دانش .

دو ویژگی این دوران از دوره ی بعدی یعنی " دوران امواج صوتی و تصویری " جدا می كند : نخست اختیار هر كس در تملك كتاب و اطلاعات . دوم التزام قدرت خواندن در بهره وری از كتاب كه حتی در كشورهای پیشرفته هم نمودار بود .

ویژگی برجسته ی دوران سوم سرعت رشد و همه گیر شدن آن بود و همچنین سرعت انتقال و انتشار خبر و تاثیر و اهمیت آن هم به همین ویژگی وابسته است . در دوران قبل، سرعت انتشار خبر به سرعت وسائل نقلیه حامل آن مربوط بود كه موجب محدودیت و حتی كنترل پیام می شد . اما در دوران سوم، شرایط به گونه ایست كه دریافت خبر و پیام ساده تر از دریافت نكردن آن است . در دوران دوم سلیقه ی و اختیار و هدف و مصلحت در دریافت پیام وجود داشت و رابطه بین پیام و دریافت كننده ، مستقیم و تابع نیازهای فردی او بود . همچنین دریافت كننده ی پیام یك كتاب باید از قدرت درك و فهم و خواندن و اطلاعات قبلی برخوردار باشد . ( طباطیائی، 1384، ص 20-17 )

فیش بعدی رو حتما بخونید. تا فردا...
طبقه بندی: دین،فرهنگ و ارتباطات،
برچسب ها: كهكشان های ارتباطی، دكتر صادق طباطبائی، دانیل بورستین، دنیای واژگون، دوران بیان شفاهی، دوران انتشارات و نوشتارهای چاپی، مخاطب، رسانه، صنعت چاپ، كالای مصرفی، پیشرفت علم و دانش، دوران امواج صوتی، كشور های پیشرفته، سرعت انتشار خبر، دریافت پیام، سلیقه و اختیار، اطلاعات، مطالعه تطبیقی رسانه ها،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 31 تیر 1388 توسط محمد علی شاکری
قالب وبلاگ