تبلیغات
معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

كتاب "طلوع ماهواره، افول فرهنگ" رو در وبلاگ خودم ( http://bareqeh.mihanblog.com ) معرفی كردم. در این قسمت از وبلاگ می خوام فیش هایی رو كه از این كتاب برداشتم، براتون بزارم. بعد از اون دو كتاب دیگه با همین موضوع به نام های "تكنوپولی" و "زندگی در عیش، مردن در خوشی" رو شروع می كنیم. به امید خدا.

و اما اولین فیش:

كهكشان های ارتباطی و اثراتشان:

دكتر طباطبائی معتقد به تحول در كهكشان های ارتباطی از كهكشان نگارشی به كهكشان الكترونیك است.او این تحول را خطرناك می داند.

او می گوید:«تحولی را كه تكنیك نگارش پدید آورد و جامعه ی شفاهی را به جامعه ی مكتوب و كتابت بدل كرد، علوم و معارف و ژرفای علم و اندیشه و تفكر را پایدار ساخت. در حالی كه یك كلام شفاهی گذراست و ناپایدار،یك كلام مكتوب پایدار است و امكان تامل و تفكر و تدبر را فراهم می سازد.» ( طباطبائی،1384،ص8 )

همچنین می گوید:«جادوی الكترونیك كه حركت و تصویر و نور است،به جای كلمات پایدار نشسته است.تحولی را كه تاكنون باعث آن شده است، توقف و بازگشت از مسیری است كه رشد و تكامل خرد و تعقل، گسترش شعور و اندیشه را در پی داشته و رفته رفته و به تدریج اختلال قوای دماغی و انحطاط فرهنگ را پدیدار ساخته است.» ( همان، ص8 )

او معتقد است معرفت شناسی برخاسته از فرهنگ الكترونی و تلویزیون، حقیرتر و بی مایه تر از معرفت شناسی حاصل از چاپ و كتاب بوده و بلكه خطرناك و نابخردانه است و با عقل و اندیشه در ستیز است و گسترش آن موجبات روزمرگی، سودازدگی، تكنیك زدگی زندگی اجتماعی، افول فرهنگ، سقوط اندیشه، آثار ویرانگر تربیتی، تهی شدن زبان و ادبیات از زیبایی ها و ... را فراهم خواهد آورد.
طبقه بندی: دین،فرهنگ و ارتباطات،
برچسب ها: طلوع ماهواره و افول فرهنگ، كهكشان های ارتباطی، مطالعه ی تطبیقی رسانه های ارتباطی، دكتر طباطبائی، كهكشان الكترونی، كهكشان شفاهی، كهكشان نگارشی، حركت و تصویر و نور، معرفت شناسی، روزمرگی، سودازدگی، تكنیك زدگی، سقوط اندیشه، مطالعه تطبیقی رسانه ها،
ارسال در تاریخ دوشنبه 29 تیر 1388 توسط محمد علی شاکری
قالب وبلاگ